X

Zemin Ses Yalıtımı Uygulamaları

Zemin Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır

Bitmiş veya yeni yapılmakta olan binalarda, konforlu bir ortamın oluşması için zemin ses yalıtımı önemlidir. Bize gelen gürültü şikayetlerinin büyük bir kısmını, katlar arası ses geçişleri oluşturmaktadır. Şunu yazımızda hemen belirtelim; üst kat komşunuzdan gelen seslerin yalıtımı yine üst kattaki komşunuzun zemininden mümkündür. Tavan’dan yapılacak uygulama ses yalıtımı sağlamaz… Katlar arası ses izolasyonu için bitmiş binalarda parke altı uygulamalar yapılır. Yeni binalarda ise şap atılmadan evvel darbe titreşim emici şilteler zeminde kullanılır.

Zemin ses yalıtımı uygulamaları ikiye ayrılır

İnşaatlarda Zemin Ses Yalıtımı
Bitmiş Binalarda Zemin Ses Yalıtımı

İnşaatlarda Zemin Ses Yalıtımı

İnşaatlarda döşeme ses izolasyonu henüz şap atılmadan evvel döşeme ile şap arasına serilen darbe ve titreşim sönümleyici malzemeler ile yapılan yalıtım şeklidir. Daha detaylı bilgiyi inşaatlarda ses yalıtımı nasıl yapılır yazımızdan bakabilirsiniz.

Genel gürültü problemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Üst kattaki komşudan gelen konuşma ve televizyon sesleri,
  • Üst kattaki komşudan gelen yürüme, koşma ve yere bırakılan cisimlerin sesleri,
  • Yüksek sesle dinlenen veya çalınan müzik sesleri,
  • Makine ve titreşim yaratan cihazların yarattığı hava doğuşumu sesler ile titreşimler.

Bu sorunların hepsinin çözümü aşağıdaki yazımızda belirtilmiştir.

Bitmiş Binalarda Zemin Ses Yalıtımı

Phonestar Tri Ses Yalıtım Plakası İle Yapılan Zemin Ses Yalıtımı

Alman Wolf ailesinin patentli ürünü mukavva ve kumun zekice birleşiminden meydana gelir. Kum ses izolasyonunda uzun yıllardır kullanılan bir yapı taşıdır. Yoğunluğu ve kristalize yapısı ses yalıtımında etkin rol oynar.18 kg/m2 ağırlığındadır. 62,5 x 125 cm ölçülerindeki levha oluklu kanallardan oluşur ve bu kanallarda özel işlemlerden geçirilmiş kum bulunur. Dekupaj veya daire testere yardımı ile kesilen plakalar, kesildikleri noktadan bantlanır. 1,5 cm kalınlığa sahip olmasına karşın hava doğuşumlu ve darbe kaynaklı seslerde mükemmel performans gösterir. Döşemede kullanılabilecek en etkili ürün olma özelliğine sahiptir.

Uygulama Şekli

Mevcut parkeler sökülür ve phonestar ses yalıtım plakaları zemine şaşırtmalı olarak döşenir. Sökülen parkeler tekrar phonestar ses yalıtım plakalarının üzerine serilir. Uygulama süresi 50-60 m2 için 1 günde tamamlanır.

İnşaat Halindeki Binalarda Zemin Ses Yalıtımı

İnşaat halindeki binalarda katlar arası ses geçişlerinin önlenmesi için şapın yüzer yapılması kilit noktadır. Döşemenin kalınlığı, döşemenin cinsi ve atılacak şapın kalınlığı, şapın üzerindeki yük miktarı önemlidir. Şap altına serilecek ürünlerin çeşidi bu özelliğe göre değişir. Parke altına uygulama yapmak yerine şap altı uygulama tercih edilmelidir.

Şap altı ürünler;

Mantar Şilte

Kauçuk Şilte

Mantar-Kauçuk karışımı şiltelerdir.

Rebounded Sünger

 

Comments are closed.