X

Tavan Ses Yalıtımı Uygulamaları

Tavan Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır

Tavan ses yalıtımı uygulamaları, darbe kaynaklı seslerden oluşuyor ise (yürüme-koşma) sesin kaynağı hangi tarafta ise o yönden yalıtım yapılmalıdır. Örnek verecek olursak bir apartman dairesinde üst katınızdan yoğun konuşma ve televizyon sesleri ve aynı zamanda yürüme – koşma yada yere atılan cisimlerin sesleri geliyor. Bu noktada ses yalıtım uygulaması, üst katın zemininden yapılmalıdır. Darbe kaynaklı oluşan seslerin maalesef başka şekilde çözümü mümkün değildir.

Eğer ses hava kaynaklı ise; örneğin konuşma ve televizyon sesleri gibi. Sesin kaynağından yalıtım yapılamadığı takdirde, üst kattan gelen seslerin belirli bir oranda azaltılması alt katın tavanından mümkündür. Tabi her iki yalıtım türünde de yalıtım değerleri döşemenin kalınlığına ve cinsine bağlı olarak farklılık gösterir. En etkili sonuç inşaat aşamasında yapılan uygular ile sağlanır.

Ağır Ses bariyeri ile yapılan tavan ses yalıtımları

(Titreşim alıcı bağlantı elemanı + dolgu malzemesi + alçıpan + ağır ses bariyeri + alçıpan)

Ağır bariyer ile yapılan tavan ses yalıtımlarında, titreşim sönümleyici bağlantı elemanları tavana montajlanır. Profiller bu aparatlara tutturulur. (Kaynak veya vidalama ile) Oluşan karkas sistemin içerisine knauf mineral plus dolgu malzemesi ve alçıpan plakalar ile ağır ses bariyeri montajlanır. Bu uygulama ciddi anlamda televizyon ve konuşma seslerinin önüne geçer. Daha iyi sonuç almak için; tavanla birlikte duvarlarında ses yalıtımının yapılması, döşemeden duvarlar vasıtası ile alt kata gelen sesin yalıtımına katkı sağlar. Yapılan uygulamalada tavanda minimum 7 cm ile maksimum 13 cm kalınlık oluşturur. Uygulama süresi 20 m2 bir oda için boya hariç 2 gündür.

Phonestar Ses Yalıtım Plakası ile yapılan tavan ses yalıtımları

(Titreşim alıcı bağlantı elemanı + dolgu malzemesi + alçıpan + phonestar plaka + alçıpan)

Tavan Ses Yalıtımı Akustik Agraf Montajmore
Tavan Ses Yalıtımı Phonestar more
Tavan Ses Yalıtımı Phonestar more

Phonestar levhalar ahşap mukavva ve kumun bir araya gelmesi ile oluşan yüksek Alman teknolojisinin bir ürünüdür. 1,5 cm kalınlığı sahip olmasına karşın ses yalıtım değerleri oldukça iyidir. Phonestar Tri plakaların m2 ağırlığı yaklaşık 18kg’dır. Bu ağırlık hava kaynaklı seslerin izolasyonunda önemli rol oynar. Ses izolasyonunda temel hedef “hava geçirimsiz ortam yaratıp kütleyi arttırmaktır.” Bu noktada phonestar tri ses yalıtım levharı bu işi en iyi şekilde yapar. Uygulama kanlınlığı 7 ile 13 cm arasındadır. Uygulama süresi 20 m2 bir tavan için 2 gündür.

Bariyerli Rebounded sünger ile yapılan tavan ses yalıtımları

Bariyerli Rebounded Hazırlıkmore
bariyerli sünger bantlımore
bariyerli sünger more
bariyerli rebounded tavan montajımore

Bariyerli süngerler, tavan ses yalıtımlarında sesin kaynağına uygulanarak ses yalıtımı sağlar. Genellikle alçıpan asma tavan imalatında tavan ile alçıpan levha arasına uygulanır. Amaç televizyon ve konuşma seslerinin tavandan üst kata geçişini önlemektir. İmalat sonrası tavan kalınlığı 5 – 10 cm arası olur. 20 m2 bir tavan için uygulama süresi 2 gündür.

İlgili Ürünler (ürün linkleri eklenir)

Ağır Ses Bariyeri
Phonestar Ses Yalıtım Plakası
Bariyerli Rebounded Sünger

Comments are closed.