X
  Categories: Faydalı Bilgiler

İnşaatlarda Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

İnşaatlarda Ses Yalıtımı Nedir?

Hafifleyen yapı elemanlarıyla beraber ortaya çıkan istenmeyen seslerin bertaraf edilmesi,  yapılarda istenilen konforlu ve sağlıklı ortamın oluşmasının sağlanmasına “inşaatlarda ses yalıtımı” denir. İyi tasarlanmış bir yapı kendini iç ve dış etkenlerden en iyi şekilde korur. Isı-su-yangın- ve ses yalıtımı yapılan yapıların, sağlıklı ve uzun ömürlü olması bu tasarımın iyi bir şekilde yönetilmesiyle olur.

Ses İzolasyonu Ne zaman Planlanmalıdır?

Gürültü ve titreşim kontrolü önlemlerinin uygulanmasındaki başarısızlık, daha ileriki aşamalarda telafi edilemez sorunlara yol açabilir. Şantiyedeki “başarılı uygulama” teknik gereksinimler ve bütçe hedefleri bakımından optimum sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır.

Bu bakımdan ses izolasyonu önlemleri, henüz proje tasarım aşamasında iken planlanmalıdır.

İnşaatlarda Ses İzolasyonu Nereye Yapılır?

 • Katlar arası darbe ve hava kaynaklı seslerin önlenmesinde şap veya parke altında,
 • Aynı katta yer alan bitişik mahallerin ortak duvarlarında,
 • Dış ortamdan gelen seslere karşı çatıve pencerelerde,
 • Banyo ve tuvaletlerin havalandırma boşluklarında,
 • Atık su ve diğer tesisat borularının izolasyonunda,
 • Mekanik odalarda; Hidrofor, jeneratör, asansör odaları ve ısıtma-soğutma tesisat katlarında titreşim ve gürültü yayan cihazların izolasyonunda,
 • Mekanik odalar, mesken girişleri, iç mekân ya da toplantı odalarının kapılarında,
 • Mekanik odaların havalandırma pencerelerinde,
 • Bina koridorları ve otopark tavanları ile döşemelerinde,
 • Muhtemel yankı problemi oluşabilecek spor salonları, toplantı odaları, yüzme havuzları, sauna, hamam ve cep sineması gibi sosyal yaşam alanlarında ses izolasyonları yapılır.

konutlarda-ses-yalıtımı

Konutlarda İzin Verilen Ses Yalıtım Değerleri Nelerdir?

Yatak odaları (şehir içinde)  40 dBA  Gece süresince
Yatak odaları (şehir dışında)  35 dBA  Gece süresince
Oturma odaları (şehir içinde)  55 dBA  Gündüz-akşam süresince
Oturma odaları (şehir dışında)  40 dBA  Gündüz-akşam süresince
Oturma odaları (şehir kenarında)  45 dBA  Gündüz-akşam süresince
Servis bölümleri (mutfak) (şehir içi, dışı ve şehir kenarı)  60 dBA  Faaliyet süresince

 

*Kaynak İzoder

İnşaatlarda Kullanılan Ses Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Titreşim ve Darbe Emici Şilteler

İnşaatlarda katlar arası ses yalıtımı amacı ile döşemelerde kullanılan ürünlerin başında titreşim ve darbe emici (sönümleyici) şilteler gelir.  Bu ürünler topuk ve yürüme sesi ile buna bağlı darbe kaynaklı seslerin yalıtımında kullanılır. Döşeme kalınlığı ve cinsine göre (betonarme-asmolen-kaset döşeme vb.) kullanılması gereken doğru ürün tespit edilir. Parke ve şapın altına serbest şekilde serilerek montajı yapılır. Yerden ısıtmalı sistemlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Başlıca Kullanım Yerleri;

 • Katlar arası şap ile döşeme arasında,
 • Parke ile şap arasında,
 • Mekanik odalardaJeneratör-kompresör-kazan dairelerinin döşemelerinde titreşim yaratan makinelerin konulacağı beton kaidelerin altında,
 • Sosyal alanlarda (spor salonu-hamam-sauna vb.)
 • Bina temellerinde,

Uygulama Şekli

Şap dökülmeden evvel döşemedeki harç ve beton kalıntıları temizlenerek düz bir zemin oluşması sağlanır. Darbe emici şilteler duvar köşelerinden başlayarak serilir, falçata yardımı ile fazla kısım kesilir. Boşluk kalmamasına ve serilen ürünlerin yan yana gelmesine özen gösterilir. Gerekli görülen yerde birleşim yerleri kağıt bant ile bantlanabilir. Sonrasında şap ile duvarın birleşim yerine kauçuk strip veya şap kenar bantı uygulanır. Şap dökmeye hazır hale gelen döşemeye en az 5 cm kalınlığında kuru şap atılır.

Kauçuk strip çekilirmore
Kauçuk şilte birleşim yerleri bantlanırmore
Şap atılırmore
Donatılı şap yapılırmore
Yüzey düzleştirme yapılırmore

Şap Kenar Bantı / Rulo Kenar Bant

Şap atılmadan evvel kullanılan şerit halindeki bantlardır. Kullanım amacı döşeme ile duvar birleşim yerlerine duvarlardan iletilebilecek olası titreşimlerin önüne geçmesidir. Hammaddesi polietilen esaslıdır. Gri renkli üretimi bulunur. İstenilen kalınlıklarda ve genişlikte imal edilir. Şap atıldıktan sonra şapın dışında kalan fazlalıklar falçata ile kesilir.Kendinden yapışkanlı veya yapışkansız üretilebilir. Yerden ısıtma sistemlerde ısı transferinin önüne geçmesini önlemek içinde kullanılır.

Genel Özellikler:

 • Yırtılması zordur
 • Su geçirmez
 • Ses iletimini minimize eder
 • Hızlı ve kolay uygulanır
şap kenar bantı montajı-1more
şap kenar bantı montajı-2more

Ağır Ses Bariyeri

İsminden de anlaşılacağı gibi ağır ses bariyeri Epdm esaslı hammaddesiyle çok yoğun (<2000 kg/m3) bir üründür. 2,3 mm kalınlığına rağmen m2 ağırlığı 5 kg’dır.

Avrupa ve Amerika’da inşaat sektöründe çok yaygın şekilde kullanımı mevcuttur. Duvar ses izolasyonunda iki tuğla arasına sandviç yapılarak kullanılır. Geri dönüşüm Rebounded sünger ile birlikte kullanıldığı taktirde duvar yalıtım değerini arttırır. İhtiyaca göre 7 ve 10 kg/m2 ağırlığında ürün çeşidi bulunur.

Uygulama Şekli

Ses İzolasyonu yapılacak duvar sandviç yapılmalıdır. Bunun için öncelikle yeni örülecek duvarın altına kauçuk şerit (STRİP) malzeme serilir. Yapıştırma harcı kauçuk şerit ’in üzerine mala yardımı ile konur. Tuğlalar boşluk kalmayacak şekilde şaşırtmalı dizilir. Tavan ile tuğlanın birleşim noktalarına ahşap kamalar sıkıştırılarak duvar sabitlenir. Tavan ile duvar arasındaki boşluklar yapıştırma harcı ile doldurulur. Sonrasında ahşap kamalar alınarak bu boşluklar da harç ile kapatılır. 1.sıra duvar bu şekilde örüldükten sonra ağır ses bariyeri duvarın boyu kadar rulodan kesilip çivi ve çekiç yardımı ile duvara tutturulur. Sonrasında 2. sıra duvar da aynı yöntemle örülür. Tüm bu işlemler bittikten sonra duvarın her iki yüzeyi kara sıva yapılır.

Ağır Ses Bariyerimore
Duvar Boşlukları Harç İle Doldurulurmore
Bariyer Duvar Boyu Kadar Kesilirmore
Duvar Bariyer Montajlanırmore
Bariyer Boşluksuz Duvara Montajlanır more
2.Sıra Duvar Örülürmore

Rebounded Sünger / Yüksek Yoğunluklu Sıkıştırılmış Ses Yalıtım Plakaları

Atık süngerlerin harmanlanması kırpılması ve içeriğine yapıştırıcı eklenmesi ile elde edilen sıkıştırılmış sünger levhalardır. Ses yalıtımı yanında ısı yalıtımı da sağlar (ısı iletkenlik değeri 0,033’dür.). Avrupa da uzun yıllar döşemelerde şap altı ve duvarlarda kullanılmıştır. Çeşitli yoğunluklarda ve kalınlıkta üretimi bulunmaktadır. Ağır ses bariyeri ile kullanılması yalıtım değerini arttırır.

Uygulama Şekli

Ses İzolasyonu yapılacak duvar sandviç yapılmalıdır. Bunun için öncelikle yeni örülecek duvarın altına kauçuk şerit (STRİP) malzeme serilir. Yapıştırma harcı kauçuk şerit ‘in üzerine mala yardımı ile konur. Tuğlalar boşluk kalmayacak şekilde şaşırtmalı dizilir. Tavan ile tuğlanın birleşim noktalarına ahşap kamalar sıkıştırılarak duvar sabitlenir. Tavan ile duvar arasındaki boşluklar yapıştırma harcı ile doldurulur. Sonrasında ahşap kamalar alınarak bu boşluklar da harç ile kapatılır. 1.sıra duvar bu şekilde örüldükten sonra rebounded sünger plakalar halinde zeminden başlayarak duvara çekiç ve çivi yardımı ile tutturulur. Sonrasında 2. sıra duvar da aynı yöntemle örülür. Tüm bu işlemler bittikten sonra duvarın her iki yüzeyi kara sıva yapılır.

Süngerpan Akustik Süngermore
bondex-duvar-ses-izolasyonmore

İlgili Ürünler;

 • Ağır Ses Bariyeri
 • Rebounded Sünger

İlgili Ürünler;

 • Mantar Şilte
 • Kauçuk Şilte
 • Mantar-Kauçuk Şilte
 • Kauçuk Strip
 • Şap Kenar BantıSes :

Comments are closed.